While joblessness persists, help for the unemployed wanes

first_imgThe number of Vermonters in the labor forceâ employed and unemployedâ decreased last month after rising steadily since last July, according to seasonally adjusted data released today by the US Bureau of Labor Statistics.The unemployment rate ticked down in March, even though fewer Vermonters had jobs. Only workers who are actively looking for work or waiting to be recalled after a layoff are considered unemployed and counted in the labor force. Discouraged workers who have stopped looking are not counted. Fewer jobless claimsVermont had the fourth-lowest unemployment rate in the country in March, even as more than 4,500 workers filed new claims for unemployment compensation. Initial unemployment claims hit a peak in December 2008, when more than 8,600 Vermonters filed. Typically, first-time jobless claims rise during the winter months and drop in the summer. The number of applicants at the peaks has declined since the recession officially ended, and the monthly average of new claims has fallen for two years. The end of extended unemployment benefitsBarring a sudden spike in unemployment, Vermonters will no longer be eligible for extended unemployment compensation after the end of this year. In the depths of the recession, jobless workers who had used up their 26 weeks of regular unemployment compensation could qualify for federal emergency unemployment compensation programs (EUC08 Tiers I-III) and a state program that together provided up to 60 weeks of additional compensation.After May, the Tier II programâ providing 14 weeks’benefitsâ will not be available in states with unemployment rates lower than 6 percent. All EUC08 programs are scheduled to expire at the end of 2012.Source: Public Assets Institute, April 20, 2012 Download the Jobs Brief in PDF.last_img read more

Desert Mini Storage owner buys 22KSF office building for $3.5M

first_imgColliers International in Greater Phoenix recently completed a sale of a Class A, 22,345-square-foot office building in Scottsdale for $3.5 million, or $156 a square foot.Spensa Management, LLC, of Minnesota purchased the building, located at 8525 E. Pinnacle Peak Road, from K2H Pinnacle Peak Place, LLC, of Vancouver, BC, Canada.Mike Milic, vice president; Philip Wurth, vice president; and Tyler Bush, associate; all of Colliers International, served as brokers for the seller.Joe Welchert of Phoenix Commercial Advisors served as the broker for the buyer.Spensa Management, which owns Desert Mini Storage, plans to occupy part of the building for its local headquarters. The building is 43 percent occupied.“The transaction represented a solid opportunity for Spensa Management to acquire a great office property at below replacement cost in a highly desirable area of Scottsdale,” said Milic.last_img read more

James Corden to host, Drew Barrymore, RuPaul and Faith Hill to judge new talent show, “The World’s Best”

first_imgMonty Brinton/CBSWhile the question of whether we actually need yet another reality competition show remains to be seen, CBS is throwing its hat in the ring with its latest entry into the genre.The World’s Best will be hosted by James Corden, and feature a judging panel made up of Drew Barrymore, RuPaul Charles and country superstar Faith Hill.  The show is being produced by Mark Burnett and Mike Darnell, who collectively have brought you Survivor, The Voice and American Idol.The 10-episode series will premiere next year, and it will feature acts of all talents, from all over the world. In addition to impressing the judges, the contestants must also impress the “wall of the world”: 50 experts from around the world, from every field of entertainment, who will also have a say in who advances.  Only one act will, of course, be judged to be The World’s Best.In a statement, Darnell said, “The very name of the show defined the caliber of judges we sought out and ultimately got. Drew, RuPaul and Faith are incredibly accomplished superstars whose talents encompass every area of entertainment. Along with James, The World’s Best will now be the gold standard of competition shows.”Copyright © 2018, ABC Radio. All rights reserved.last_img read more

Wellington Police Weekend Report: Friday, August 10 – Sunday, August 12, 2018

first_imgSumner Newscow report — The following is the Wellington Police weekend report for Friday, August 10 to Sunday, August 12, 2018:Friday, August 10, 2018•6:43 a.m. Officers responded to a mental subject report in the 1100 block E. Harvey, Wellington.•8:34 a.m. Officers investigated a battery by known suspect in the 200 block W. Peach Tree Lane, Wellington.•1:20 p.m. Officers conducted a report of harassment in the 1700 block N. A, Wellington.•2:45 p.m. Officers took a report of lost property in the 1200 block S. G, Wellington.•4:15 p.m. Officers responded to an injured animal report in the 1700 block N. Washington, Wellington.•6:15 p.m. Lawrence S. McIntire, 70, Judsonia, Ark. was issued a notice to appear for disobeyed stop sign.•6:22 p.m. Officers took a suspicious ctivity report in the 1400 block N. C, Wellington.•9:17 p.m. Officers took a suspicious activity report in the 1200 block N. Cherry, Wellington.Saturday, August 11, 2018•6:53 a.m. Officers investigated a vicious animal and dog at large by known owner in the 1000 block N. Washington, Wellington.•9:37 a.m. Brandon R. Long, 36, Wellington was arrested, charged and bonded with driving while license is suspended and illegal registration.•10:27 a.m. Officers assisted an outside agency in the 400 block E. Circle Drive, Wellington.•11:15 a.m. Juvenile male, 17, Wellington was issued a notice to appear for disobeyed traffic signal.•11:44 a.m. Officers investigated a theft in the 900 block E. Harvey, Wellington.•12:34 Officers conducted a courtesy motor vehicle accident report in the 1100 block N. Boundary, Wellington involving an unknown vehicle and a vehicle operated by Josiah Barkley, 30, Norman, Okla.•2:44 p.m. Judith E. Bennehoof, 52, Wellington was arrested, charged and confined with driving under the influence of alcohol and/or drugs, driving while license is suspended and possession of certain stimulants.•3:08 p.m. Officers responded to a civil problem by known subjects in the 1000 block S. C, Wellington.•6:53 p.m. Officers took a suspicious activity report in the 800 block E. 4th, Wellington.•7:44 p.m. Officers responded to a child custody dispute in the 200 block N. C, Wellington.•10:39 p.m. Officers took a suspicious activity report in the 800 block W. 8th, Wellington.Sunday, August 12, 2018•1:14 a.m. Officers investigated a theft of a cell phone in the 1100 block N. Jefferson, Wellington.•1:57 a.m. Officers took a suspicious activity report in the 400 block S. C, Wellington.•5:47 a.m. Officers took a suspicious activity report in the 2000 block E. 16th, Wellington.•7:47 a.m. Ronald G. Dick, 69, Wellington was issued a notice to appear for dog at large.•2:44 p.m. Judith E. Bennehoof, 52, Wellington was served a Sumner County bench warrant for failure to appear for driving while license is suspended. She was confined.•12:19 p.m. Officers took a suspicious activity report in the 800 block N. Woodlawn, Wellington.•1:10 p.m. Officers investigated a theft in the 100 block E. 12th, Wellington.•2:54 p.m. Officers took a miscellaneous report in the 700 block E. Lincoln, Wellington.•4:45 p.m. Officers investigated distributing certain stimulants, possession of drug paraphernalia and driving while license is suspended.•5:57 p.m. Joshua A. Bodner, 27, Wichita, was arrested, charged and confined with distributing certain stimulants, possession of drug paraphernalia and driving while license is suspended.•6 p.m. Non-Injury accident in the 500 block W. U.S. 160, Wellington involving a vehicle operated by Trina L. Cook, 36, Wellington and a fixed object/curbing.•7:56 p.m. Officers responded to a verbal disturbance in the 700 block E. 4th, Wellington.•11 p.m. Officers took a suspicious activity report in the 1500 block E. 16th, Wellington.•11 p.m. Non-Injury accident in the 1200 block S. H, Wellington involving a vehicle operated by Ismail H. Teoman, 46, Ft. Lauderdale, Fla. and a fixed object/ditch.last_img read more

Lion pair carve it up

first_imgDDCA TURF 2 AND 3 REVIEW – ROUND 12 (DAY ONE) TURF 2 Twin centuries to Narre South pair Jonty…[To read the rest of this story Subscribe or Login to the Gazette Access Pass] Thanks for reading the Pakenham Berwick Gazette. Subscribe or Login to read the rest of this content with the Gazette Digital Access Pass subscription. By Nick Creely last_img

Bomber grad Dylan Zaitsoff begins post-season push at PacWest Men’s Soccer Playoffs beginning Friday in Kelowna

first_imgFormer L.V. Rogers Bomber soccer star Dylan Zaitsoff and his UBC Okanagan Heat teammates face a tough test in the first round of the Pacific Western Athletic Association Men’s Soccer Playoffs Friday in Kelowna.Zaitsoff and Company meet Kwantlen College Eagles of Surrey in quarter final action.The Heat earned a berth in the playoffs by rallying from a 3-0 second half deficit to finish the game in a 3-3 draw versus the Capilano University Blues on Sunday.The Heat finished with a record of 4-2-5 for the 2011 season, while the Capilano Blues finished just one point ahead of the Heat in the standings with a (5-3-3) record. The tie against the Blues the Heat, combined with Vancouver Island Mariners defeating the Thompson Rivers WolfPack 2-0, lifted the UBC Okanagan into third spot in Group B standings.Zaitsoff, in his second season at UBC O, joined the Heat after a solid high school career with the LVR Bombers. Zaitsoff helped the Bombers qualify for the B.C. High School Championships.Joining Zaitsoff on the Heat is Manny Straith of Victoria. Straith is the son of former Mount Sentinel High School athlete Delphine (Zarikoff) Straith.Zarikoff, the daughter of Helen and John Zarikoff, was one of the best athletes to ever come out of the South Slocan school.Manny Straith’s brother, Adam, is a member of the Canadian National Men’s Soccer Team.This three-day PacWest Tournament brings together the best six men and women’s collegiate soccer teams — UNBC Timberwolves of Prince George, Vancouver’s Langara Falcons, Quest Kermodes, Thompson Rivers Wolfpack, Capilano Blues and Vancouver Island Mariners — from across the province.The tournament begins play Friday at 10:30 a.m. with the women’s gold medal game slated for 3:30 p.m. Sunday.The men’s final is Sunday at 6:00 p.m. All action will take place at the Nonis Sports Field on UBC’s Okanagan campus.The winner represents the PacWest at the 2011 CCAA Soccer championships will be hosted by Collège François-Xavier-Garneau in Québec, Québec. Separate men and women’s tournaments will take place November [email protected]last_img read more

Winless in three, Leafs host Murdoch-leading Beaver Valley Nitehawks

first_imgNelson, 12-10 on the season and tied for third in the division with Grand Forks, out shot the Border Bruins in both games, including a 42-27 advantage Tuesday in the Boundary City, but could not find that go-ahead goal.Saturday was the same as Nelson dominated the Bruins in the third period, only to see team captain Rayce Miller hit the bottom of the post with the goalie out of position with the Leafs trailing 2-1.“Maybe it’s confidence . . . I’m not really sure what it is right now,” Andrews lamented.“I think if we get a couple of goals here and there in a game might change things around.”“But overall we’re a team and we’re going to stick together to get through this,” Andrew adds.Beaver Valley, 16-4-1-0-1, enters the contest winners of two straight after sweeping a Murdoch home-and-home series against rival Castlegar Rebels.The sweep comes after Grand Forks pulled off a sweep of the Hawks the week before.Friday’s contest is the lone game of the weekend for Nelson.The Leafs return to action Wednesday when Castlegar visits the NDCC Arena for a 7 p.m. puck drop. When it rains, it generally pours.Just ask the Nelson Leafs hockey club.Currently riding a three-game losing streak and losing twice to a team the Leafs usually beat on a consistent basis— new-and-improved Grand Forks Border Bruins — the Green and White face the unenviable task of hosting the Murdoch Division leading Beaver Valley Nitehawks Friday at 7 p.m. in the NDCC Arena.Add into the equation, the Leafs have yet to defeat the Hawks in two home meetings, losing by a combined score of 13-7.“I’m confident in the boys that we’re going to figure this out and get back on track,” said Leaf forward Blair Andrews when asked about the recent string of games that has Nelson winning twice in the past seven games.One frightening stat is the Leafs frustration with scoring at key times of the game.last_img read more

Saints blast Spartans to move within a win of fourth BCIHL title

first_imgFacing BCIHL Second All-Star Team goaltender Silas Matthys who backstopped his team a first round upset over Simon Fraser University in last weekend’s semi-final, the Saints pounced quickly.Defenceman McLeod’s shot from the point eluded Matthys just 24 seconds into the game for a 1-0 lead.The Saints then peppered Matthys with seven shots in the first five minutes where they dominated play. A pair of penalties in the second half of the first period doused Selkirk’s momentum and Jamey Kreller scored on a breakaway to tie the score with two minutes left in opening 20.Sookro scored 25 seconds into the second period when he stuffed away a rebound that came after Dane Feeney dangled through three Spartan defenders.Calvin gave the Saints a two goal lead seven minutes into the second when he fired a laser top shelf over Matthys’ blocker. Selkirk’s third powerplay goal of the period also came courtesy Calvin with helpers from fellow Beaver Valley Nitehawk alum Edwards and Sookro.Vlanich scored his fourth of the post-season midway through the third when he moved with purpose through the Spartans’ zone on a great individual effort.Trinity Western threw 11 shots on Prigione in the gritty final period where the intensity is sure to carry forward to Saturday night’s Game Two. The British Columbia Intercollegiate Hockey League’s (BCIHL) championship best-of-three final opened Friday night at the Castlegar & District Recreation Complex with a 5-1 Selkirk College Saints victory over the Trinity Western University Spartans.Game two of the series goes Saturday at 7 p.m. tonight in Castlegar at the Arena Complex with the Saints looking for a league record fourth straight BCIHL title.Ryan Edwards played set-up man with four assists, Dallas Calvin scored a pair with Ashton McLeod, Ryon Sookro and Jamie Vlanich providing the rest of the offence.Saints starting goaltender and recently announced BCIHL First Team All-Star James Prigione stopped 24 shots in the win.last_img read more

Weekend Galway GAA Results

first_imgSenior Football Championship finalCorofin 0-16 Salthill-Knocknacarra 0-11 County Junior Football Championship finalOranmore-Maree 4-16 St. Gabriels 1-7Division 1 football LeagueAnnaghdown 1-12 Mountbellew/Moylough 1-12St Michael’s 1-8 Cortoon Shamrocks 0-11Killanin 1-11 Tuam Stars 1-11St. James 1-12 Micheal Breathnach 0-9Division 2 football LeagueKilkerrin-Clonberne 0-14 Dunmore MacHales 1-9St Michael’s 1-13 Cortoon Shamrocks 0-15Caherlistrane 2-11 Moycullen 0-16Division 3 football LeagueCarna-Caiseal 3-10 Oughterard 1-8Glenamaddy 1-13 Oileain Arainn 1-11Junior A Football Championship West finalSt Michael’s 1-7 St. James 0-7Junior B Football Championship North finalKillererin 1-6 Tuam Stars 0-7Junior C Football Championship North semi finalPadraig Pearses 2-13 Glenamaddy 0-5Division 8A North semi finalDunmore MacHales 3-11 Claregalway 0-8Minor B North Football Championship finalGlenamaddy 7-12 Tuam Stars 0-3 FOOTBALL RESULTS:center_img HURLING RESULTS:Intermediate Hurling Championship finalAhascragh Fohenagh 2-15 Ballinderreen 0-8Minor A Hurling Championship finalClarinbridge 2-22 Kilnadeema-Leitrim 0-8Junior A Hurling Championship quarter finalsMeelick-Eyrecourt 4-9 Sylane 0-13Craughwell 0-18 Gort 1-14print WhatsApp Facebook Twitter Emaillast_img read more

Galway GAA Fixtures

first_imgFri 09 Mar U 20 A Football Championship North, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Semi Final ), Claregalway V Kilkerrin/Clonberne/Killererin 20:15, Ref: Anthony Coyne Wed 07 Mar U21 A Hurling Championship, Venue: Duggan Park , (Round 3), Kilnadeema-Leitrim V Loughrea 19:30, Ref: Christopher Browne Sat 10 Mar Under 14 A Hurling Championship, Venue: Killimordaly, (Round 1), Killimordaly V Craughwell 11:00, Ref: Gordan DuaneUnder 14 A Hurling Championship, Venue: Lackagh, (Round 1), Turloughmore V Tynagh/Abbey-Duniry 11:00, Ref: Richard McNicholasUnder 14 A Hurling Championship, Venue: Bullaun, (Round 1), Sarsfields V Clarinbridge 11:00, Ref: Christopher BrowneUnder 14 A Hurling Championship, Venue: Castlegar, (Round 1), Castlegar V Loughrea 14:30, Ref: Paul FahyUnder 14 A1 Hurling Championship, Venue: Ardrahan, (Round 1), Ardrahan V Tommy Larkins 11:00, Ref: Ger O’ConnorUnder 14 A1 Hurling Championship, Venue: Oranmore, (Round 1), Oranmore-Maree V Michael Cusacks 11:00, Ref: Sean ByrneUnder 14 A1 Hurling Championship, Venue: Sylane, (Round 1), Sylane V Kilnadeema-Leitrim 11:00, Ref: Adrian MooneyUnder 14 A1 Hurling Championship, Venue: Athenry, (Round 1), St Mary’s GAA Athenry V Ballinasloe 11:00, Ref: Karol CollinsUnder 14 B Hurling Championship, Venue: Moycullen, (Round 1), Moycullen V Mountbellew/Moylough 11:00, Ref: Joseph McNamaraUnder 14 B Hurling Championship, Venue: Ballyloughane, (Round 1), Liam Mellows V Cois Fharraige 11:00, Ref: Pat McGrathUnder 14 B Hurling Championship, Venue: Cappataggle, (Round 1), Cappataggle V Carnmore 11:00, Ref: Trevor LohanUnder 14 B1 Hurling Championship, Venue: Cappagh Park, (Round 1), Salthill-Knocknacarra V St Thomas 11:00, Ref: David EarlsUnder 14 B1 Hurling Championship, Venue: Mullagh, (Round 1), Mullagh/Kiltormer V Rahoon-Newcastle 11:00, Ref: Seamus GoldrickUnder 14 B1 Hurling Championship, Venue: Clonfert, (Round 1), Meelick-Eyrecourt V Kilconieron 11:00, Ref: Peter CampbellUnder 14 B1 Hurling Championship, Venue: Ballinderreen, (Round 1), Ballinderreen V Ahascragh/Fohenagh 11:00, Ref: Ollie FlanaganUnder 14 C Hurling Championship, Venue: Ballymacward, (Round 1), Padraig Pearses V Annaghdown 11:00, Ref: Tomas LallyUnder 14 C Hurling Championship, Venue: Tuam, (Round 1), Tuam V Four Roads 11:00, Ref: Stephen DoyleUnder 14 C Hurling Championship, Venue: Skehana, (Round 1), Skehana V Abbeyknockmoy 16:30, Ref: Charlie WardUnder 14 C1 Hurling Championship, Venue: Indreabhn, (Round 1), Mchel Breathnach V Clarinbridge 11:00, Ref: Katie KilbaneUnder 14 C1 Hurling Championship, Venue: Killimor, (Round 1), Killimor V Ballygar 11:00, Ref: Derek KellyUnder 14 C1 Hurling Championship, Venue: Portumna, (Round 1), Portumna V Craughwell 17:00, Ref: Micheal KellyU21 A Hurling Championship , Venue: Duggan Park , (Round 1), Craughwell V Tynagh/Abbey-Duniry 15:00, Ref: Christopher BrowneKeogh Accountancy Group U20 A Football Championship West, Venue: Westside, (Semi Final ), St Michael’s V Salthill-Knocknacarra 16:30, Ref: Muiris Mac GearailtU21A1 Hurling Championship, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Round 1), Loughrea V Liam Mellows 15:00, Ref: John RosneyU21A1 Hurling Championship, Venue: New Inn, (Round 1), Sarsfields V Killimor 15:00, Ref: Peter MurphyKeogh Accountancy Group U20 B Football Championship – West, Venue: Leitir Mor, (Semi Final ), Naomh Anna, Leitir Mor V St. James 16:30, Ref: Mairtn GriofaU20 B Football Championship – North, Venue: Brownesgrove, (Semi Final ), Cortoon Shamrocks V St Brendan’s 16:00, Ref: Martin CollinsU21B Hurling Championship Group 2, Venue: Abbeyknockmoy, (Round 1), Abbeyknockmoy V Portumna 15:00, Ref: James HoadeU21B Hurling Championship Group 3, Venue: Clonfert, (Round 1), Meelick-Eyrecourt V Cappataggle 15:00, Ref: Derek KellyU21B Hurling Championship Group 4, Venue: Cregg, (Round 1), Annaghdown V Skehana-Mountbellew/Moylough 15:00, Ref: Paul FahyU21B1 Hurling Championship, Venue: Carnmore GAA Club , (Round 1), Carnmore V Ballinasloe 15:00, Ref: Pat McGrathU21B1 Hurling Championship, Venue: Tonabrocky, (Round 1), Rahoon-Newcastle V Cois Fharraige 15:00, Ref: Conor QuinlanMinor A Football League – North, Venue: Glenamaddy, (Round 1), Northern Gaels V Corofin 16:30, Ref: Noel DempseySun 11 Mar Under 14 B Hurling Championship, Venue: Gort, (Round 1), Gort V Kinvara 11:00, Ref: Pat BrennanU21 A Hurling Championship , Venue: Clarinbridge, (Round 1), Ardrahan V Kilconieron 10:30, Ref: Paschal SheehanKeogh Accountancy Group U20 A Football Championship West, Venue: Oughterard, (Quarter Final), Oughterard V Killannin 16:30, Ref: Kieran QuinnKeogh Accountancy Group U20 B Football Championship – West, Venue: An Spideal, (Semi Final ), An Spideal/Oileann Arann V Micheal Breathnach 15:00, Ref: Frank KinneenU21B Hurling Championship Group 1, Venue: Woodford, (Round 1), Tommy Larkins V Michael Cusacks 10:30, Ref: David DillonU21B Hurling Championship Group 2, Venue: Sylane, (Round 1), Sylane V Ballygar 10:30, Ref: Adrian MooneyU21B1 Hurling Championship, Venue: Ahascragh Sportsfield, (Round 1), Ahascragh/Fohenagh V Ballinderreen 10:30, Ref: Vincent BurkeU21B1 Hurling Championship, Venue: Kinvara, (Round 1), Kinvara V Salthill-Knocknacarra 10:30, Ref: Ronan StankardMinor A Football League – North, Venue: Monivea, (Round 1), Monivea-Abbey V Kilkerrin/Clonberne/Killererin 10:30, Ref: Martin GavinMinor B1 Football League – North, Venue: Mountbellew, (Round 1), Mountbellew/Moylough V Annaghdown 16:45, Ref: P.J. RabbitteMinor B1 Football League – North, Venue: Ballinasloe, (Round 1), Ballinasloe V St Gabriel’s 16:45, Ref: Martin FlahertyMinor B2 Football League – North, Venue: Headford, (Round 1), Headford V Dunmore MacHales 16:45, Ref: Gerry DalyMinor C Football League – North, Venue: Menlough, (Round 1), Menlough V Kilconly 16:45, Ref: Lloyd Kellyprint WhatsApp Facebook Twitter Emaillast_img read more